brykiet torfowy

Co to jest brykiet torfowy?

Brykiet torfowy zaliczany jest do paliw ekologicznych, takich jak pellet i ekogroszek. Powstaje z torfu, który jest składnikiem gleby i którego w Polsce są ogromne zasoby. Torf jest sprasowywany w warunkach wysokiego ciśnienia i formowany do postaci twardych kostek o wysokiej gęstości. Brykiet dobrze się rozpala, spokojnie się pali, a po odcięciu dopływu powietrza żarzy się przez bardzo długi czas. Wartość opałowa brykietu z torfu wynosi 18 MJ/kg, co stanowi odpowiednik 80% kaloryczności węgla dobrej jakości. Brykiet z torfu jest zatem receptą na kryzys energetyczny i coraz mniejszą dostępność paliw kopalnianych oraz rosnące ceny energii.

Torf zamiast węgla?

Tak naprawdę brykiet torfowy i węgiel mają zbliżone właściwości grzewcze, a ogromną zaletą brykietu jest równomierny proces spalania, co oznacza brak konieczności ciągłego dokładania. W efekcie zaledwie 1 tona brykietu może zastąpić 2 tony węgla. Wydobycie torfu nie powoduje szkodliwych skutków dla środowiska, jak ma to miejsce w przypadku węgla. Poza tym torf nie emituje tak wielu groźnych związków do atmosfery. Jest to zatem tańsza i bardziej budżetowa alternatywa dla węgla.

Zalety brykietu z torfu

Brykiet torfowy zawiera zaledwie 0,2% siarki i 10% popiołu, a więc proces spalania jest czysty i powstaje znikomą ilość popiołu, który można wykorzystać do nawożenia roślin w ogrodzie. W toku produkcji torfu nie stosuje się chemicznych dodatków ani sztucznych substancji zespalających. Wilgotność brykietu torfowego wynosi zaledwie 13%, a więc spalanie brykietu nie wpływa destrukcyjnie na piec ani na przewód kominowy. W wyniku spalania nie osadza się sadza ani nie dochodzi do powstawania ognisk rdzy.