Czym różni się brykiet torfowy od drzewnego?

Brykiet torfowy nazywany jest ekologicznym paliwem przyszłości – i nie ma tym żadnej przesady. Jest to paliwo w pełni bezpieczne dla środowiska, ponieważ nie zawiera szkodliwych związków chemicznych, które mogłoby uwolnić się w procesie spalania i trafić do atmosfery. Poza tym brykiet torfowy powstaje z torfu, który jest powszechnie dostępnym składnikiem gleby. Wydobycie torfu nie jest tak inwazyjne dla środowiska, jak wydobycie paliw kopalnianych, których zasoby nieustannie się kurczą.

Torf jest sprasowywany w warunkach wysokiego ciśnienia bez dodatków sztucznych substancji zespalających. Pod wpływem temperatury i ciśnienia torf przybiera kształt małych kostek, które charakteryzują się wysoką twardością i większą gęstością od pelletu drzewnego. W praktyce oznacza to, że brykiet torfowy nie kruszy się i ma dłuższy czas spalania w porównaniu do brykietu z trocin. Jeśli do komory spalania dostarczymy powietrze, to brykiet spala się płomieniem, a jeśli zamkniemy dopływ powietrza, to brykiet będzie się żarzył. Brykiet drzewny także dobrze się spala, ale krócej trzyma żar.

Wartość opałowa

Brykiet drzewny powstaje z trocin drewna wysuszonego, co przekłada się na dobre parametry spalania i wysoką wartość opałową. Kaloryczność brykietu zależna jest jednak od gatunku drewna, z jakiego powstał – najlepiej kupować brykiet z drzew liściastych, którego kaloryczność mieści się w zakresie od 17 do 19 MJ/kg. Dla porównania brykiet iglasty osiąga wartość maksymalnie 16 MJ/kg. Brykiet torfowy z kolei ma kaloryczność na poziomie 18 MJ/kg. Brykiety różnią się także pod względem wilgotności – brykiet drzewny ma wilgotność poniżej 10% a torfowy w granicach 13%. Atutem brykietów jest czyste spalanie i mała ilość popiołu.