Do jakiego pieca nadaje się brykiet torfowy?

Brykiet torfowy stał się popularnym zamiennikiem węgla. Jest to opał wytwarzany z torfu, którego Polska ma spore zasoby, co przekłada się na atrakcyjną cenę brykietu. Torf jest prasowany pod wysokim ciśnieniem i formowany w kształt niewielkich cząstek o wysokiej twardości i niskiej podatności na kruszenie. Torf dobrze się spala, a po odcięciu dopływu powietrza przez długi czas utrzymuje żar. Wartość opałowa brykietu torfowego wynosi 18 MJ/kg, co stanowi równowartość 80% wartości opałowej węgla dobrej jakości. Na korzyść brykietu torfowego przemawia jednak atrakcyjna cena i łatwa dostępność.

Paliwem torfowym można palić w piecach na paliwo stałe, kozach, kominkach oraz w niewielkich ciepłowniach. Brykiet z torfu powstaje w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury a materiałem spajającym jest naturalne lepiszcze wydzielające się w czasie produkcji. Torf ma niską zawartość popiołu, a więc spala się czysto i nie powoduje powstawania sadzy. Niewielkie ilości popiołu można wykorzystać jako nawóz.

Parametry brykietu torfowego

Oprócz wysokiej kaloryczność brykiet torfowy ma jeszcze jedną zaletę – charakteryzuje się niską wilgotnością, która zwykle nie przekracza 13%. Jak wiadomo, im mniej wilgotne paliwo, tym lepiej dla pieca, zwłaszcza jeśli mówimy o piecach stalowych, które są dość podatne na korozje. Palenie brykietem z torfu nie powoduje osadzania sadzy w przewodach kominowych. Proces spalania jest łagodny, bez rozprysków i strzelania. Brykiet łatwo się rozpala i nie trzeba zużywać sporych ilości rozpałki. Co ciekawe, zaledwie 1 tona brykietu może zastąpić dwie tony węgla i aż 5 m3 drzewa, a więc nie trzeba sporej ilości miejsca do przechowywania.