Czy pellet drzewny nadaje się do palenia w kominku?

Pellet to opał ekologiczny i ekonomiczny oraz bardzo dobra alternatywa dla opału drzewnego – jest bardziej kaloryczny, ma optymalną wilgotność i łatwo się zapala. Ponadto proces spalania jest spokojny, a pellet generuje spore ilości ciepła. Właśnie dlatego wielu właścicieli kominków zastanawia się, czy może korzystać z pelletu.

Obecnie na rynku dostępne są kominki dostosowane do spalania pelletu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest niewielka ilość popiołu, a więc komorę spalania łatwiej jest utrzymać w czystości. Poza tym podczas spalania pelletu nie powstają substancje smoliste, co pozostaje nie bez znaczenia dla trwałości przewodów kominowych. A więc, jeśli posiadasz w swoim domu kominek, to koniecznie wypróbuj pelletu drzewnego!

Ekologiczne kominki na pellet

Palenie pelletem ma wiele zalet, wśród których najistotniejszą jest czystość procesu spalania. Warto bowiem wiedzieć, że z tony pelletu powstaje zaledwie kilka kilogramów popiołu, który można z powodzeniem użyć do nawożenia roślin w ogródku. Dla porównania z tony węgla powstaje aż kilkadziesiąt kilogramów popiołu, który musi zostać zutylizowany przez wyspecjalizowane firmy. Pellet drzewny jest paliwem wytwarzanym z odnawialnych źródeł energii – są to trociny, zrąbki i wiórki, które stanowią odpad tartaczny. Wiórki są mielone i prasowane w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia oraz formowane do charakterystycznych kosteczek o podłużnym kształcie. W toku produkcji z elementów drzewnych usuwana jest wilgoć, dlatego pellet cechuje się bardzo niską wilgotnością. Nie są stosowane żadne dodatkowe lepiszcza, a składnikiem spajającym jest wyłącznie naturalna lignina drzewna. Jest to zatem w pełni bezpieczny opał do nowoczesnych kominków.