Jak powstaje pellet drzewny?

Pellet jest paliwem ekologicznym – powstaje z odpadów roślinnych. Oznacza to, że aby wyprodukować pellet, wcale nie trzeba ścinać całych drzew. Do produkcji pelletu drzewnego w zupełności wystarczą odpady tartaczne, czyli wióry, zrębki i trociny. Jest to rozdrobnione drewno o grubości około 1 mm i długości sięgającej 4 mm. Co ciekawe, przy produkcji pelletu nie są stosowane żadne dodatki chemiczne, a lepiszcze stanowi naturalna lignina, która zwarta jest w drewnie. Różne gatunki drzew mają różną zawartość ligniny, a im jest jej więcej, tym jakość pelletu jest wyższa. Najwięcej ligniny ma sosna, świerk, jodła i buk.

Rozdrobnione resztki drewna trafiają do komory suszarniczej, gdzie pod wpływem wysokich temperatur tracona jest wilgotność. Czas i technika suszenia wpływa bezpośrednio na jakość pelletu. Kolejny krok to ponowne rozdrobnienie i mielenie drewna w rębakach i młynach. Tak przygotowany materiał drzewny przekazywany jest do granulatora, gdzie przeciskany jest za pomocą rolek przez rozgrzaną matrycę. W wyniku prasowania powstają granulki, które mają bardzo wysoką temperaturę, a więc konieczne jest ich schłodzenie. W chłodnicy pellet jest odpylany z drobnej frakcji. Ostatnim etapem jest konfekcjonowanie pelletu w worki.

Po czym poznać dobry pellet?

O jakości pelletu świadczy kolor granulek. Czarne ubarwienie wynika z zastosowania drewna wraz z korą lub drewna dotkniętego zgnilizną. Taki pellet ma najniższą kaloryczność i wartość opałową. Szary pellet zawiera wtrącenia z kory i jest to paliwo średniej jakości. Najbardziej kaloryczny jest pellet jasny, który powstaje wyłącznie z okorowanego drewna wysokiej jakości. Taki pellet mniej się kruszy i ma bardziej zwartą strukturę, co wpływa bezpośrednio na procesy spalania.