Jak przechowywać pellet drzewny?
Pellet to rodzaj biopaliwa wytwarzanego z odpadów roślinnych. Pellet drzewny powstaje z trocin, wiórów i zrębków, czyli odpadów tartacznych. Jest to paliwo ekologiczne i ekonomiczne dostosowane do spalania w nowoczesnych kotłach klasy 5 z podajnikami. Pellet występuje pod postacią granulatu i sprzedawany jest w workach.
Ogromną zaletą pelletu jest wysoka kaloryczność i niska wilgotność. Aby pellet drzewny zachował te właściwości, to nie może mieć kontaktu z wilgocią. Worki z pelletem najlepiej przechowywać wewnątrz pomieszczeń na paletach, które stworzą dodatkową izolację od podłogi. Pellet można dodatkowo przykryć folią, ponieważ worki pelletu mają specjalne nakłucia, przez które przedostaje się powietrze. Idealnym miejscem do przechowywania pelletu są suche pomieszczenia gospodarcze, takie jak strych, garaż lub szopa. Wnętrze powinno być dobrze wentylowane, co zapobiegnie pleśni i grzybów.
Czy pellet można przechowywać na zewnątrz?
W przypadku bardzo dużych ilości i ograniczonego miejsca nie pozostaje nic innego jak przechowywanie pelletu na zewnątrz. Choć nie jest to rekomendowane rozwiązanie, to dopuszczalne jest składowanie pelletu na świeżym powietrzu, ale warto zadbać o właściwe zabezpieczenie. Pellet najlepiej składować w fabrycznych opakowaniach szczelnie owiniętych folią. Wszelki rozdarcia i ubytki folii należy zakleić taśmą wodoodporną. Na jakość pelletu nie wpływa kurz ani pył oraz temperatura.
Pellet należy chronić nie tylko przed wilgocią, ale także przed gryzoniami. Warto zatem szczelnie przykryć worki pelletu grubą plandeką. Duże ilości można przechowywać w silosach. Są to specjalne konstrukcje o pojemności 6 metrów sześciennych. Właściwie przechowywany pellet nie straci swoich właściwości przez bardzo długi czas.