Czy można palić brykietem torfowym zamiast węgla?

Brykiet torfowy staje się coraz popularniejszym zamiennikiem węgla. I nie ma w tym nic dziwnego – jest od niego tańszy i łatwiej dostępny. Na korzyść brykietu torfowego przemawia także atrakcyjna cena. Brykiet powstaje bowiem z torfu, który stanowi składnik gleby. Torfu mamy w Polsce pod dostatkiem, dlatego brykiet torfowy jest stosunkowo tani.

Torf jest prasowany w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, a następnie formowany do postaci kostek o wysokiej twardości i gęstości. Brykiet bardzo dobrze się rozpala, pali się spokojnie – bez trzasków i iskier, a po odcięciu dolotu powietrza bardzo długo utrzymuje żar. Na korzyść brykietu przemawia wysoka kaloryczność, która wynosi 18 MJ/kg, co odpowiada 80% wartości opałowej węgla dobrej jakości.

W jakim piecu można palić brykietem z torfu?

Paliwem torfowym można palić w piecach centralnego ogrzewania na paliwa stałe, w kozach i kominkach oraz w urządzeniach grzewczych stosowanych w małych ciepłowniach. Brykiet można wymieszać z węglem lub stosować jako samodzielne paliwo. Brykiet torfowy jest ekologicznym paliwem porównywalnym z ekogroszkiem i pelletem.

Recepta na brak węgla

Narastający kryzys energetyczny zmusza Polaków do szukania alternatyw, a brykiet torfowy jest doskonałym tego przykładem. Węgla nie ma wcale lub jest bardzo drogi, a brykiet dostępny jest cały czas i to na dodatek w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponieważ brykiet torfowy nie powstaje z paliw kopalnianych, których ceny na rynku rosną w sposób wykładniczy, to jego cena jest dość stabilna. Proces wydobycia i produkcji nie jest skomplikowany ani szkodliwy dla środowiska, co dodatkowo wpływa na atrakcyjną cenę i dobrą dostępność.